Неколку факти поврзани за Кристијано Роналдо по натпреварот против Сосиедад

0

Кристијано Роналдо успеа да постигне хет-трик против Сосиедад, а во продолжение ви пренесуваме неколку факти поврзани со него.

Тој има постигнато 15 голови и четири асистенции во девет натпревари против Реал Сосиедад.

Кристијано Роналдо има постигнато шест голови во вториот дел од сезоната на Примера, а тоа е од било кој друг играч.

Кристијано Роналдо има постигнато 40 хет-трикови во кариерата.

Португалецот има постигнато повеќе хет-трикови во Ла Лига, а тоа е повеќе од било кој играч во историјата на шпанската лига, клубот и историјата на „кралевите“.

Роналдо е прв играч во Ла Лига, кој постигнал совршен хет-трик оваа сезона (гол со лева нога, со десна нога и со глава).

Поранешниот играч на Јунајте дима постигнато 296 голови во Ла Лига, односно 168 на домашен терен и 128 во гости.

Share.