Ѓер прв финалист во Лигата на шампионките

0

Ракометарките на унгарски Ѓер се први финалистки во Лигата на шампионите за оваа сезона. Актуелниот шампион на Европа денес во полуфиналето во Будимпешта славеше против Букурешт со 26:20.

Ѓер одлично го отвори натпреварот и во текот на целата средба имаа контрола на резултатот. На полувреме се замина со предност за унгарскиот тим со 12:10.

До крајот Ѓер без поголеми проблеми дојде до пласман во третото финале по ред. Противник на унгарскиот тим ќе биде подобриот од нашиот претставник, Вардар и рускиот тим на Ростов.

Најдобра во победничкиот состав беше Гот со седум погодоци, додека кај Ѓер најмногу голови даде Кристина Неагау со шест голови.

Advertisements
loading...
Share.