Франција го совлада Перу и им се приклучи на Русија и Уругвај во следната фаза

Репрезентативците на Франција ја запишаа и втората победа на годинешното Светско првенство откако со 1:0 славеше против Перу.

Јунак на „Триколорите“ беше Килијан Мбапе кој го постигна единствениот гол на средбата во 34. минута. Со овој гол Мбапе стана најмладиот Французин во историјата кој постигнал гол на едно Светско првенство.

Франција е лидер во групата и сигурен патник во осминафиналето, додека Данска и Австралија ќе се борат за преостанатото место кое ќе води во елиминационата фаза.

Advertisements