Официјално: Бејли конечно потпиша договор! (ФОТО)

Младиот играч на Баер Леверкузен, Леон Бејли, реши да остане во германската екипа уште неколку сезони.

Фудбалерот за кого интерес покажаа Челси, Рома, Ливерпул и Манчестер јунајтед реши да го продолжи договорот со Леверкузен до 2023. година и на тој начин најверојатно заинтересираните страни ќе се откажат од него.

Се споменуваа суми од 70 милиони евра за талентираниот играч, но на крајот ќе остане во Бундеслигата, каде што ќе се обиде да му помогне на Леверкузен да постигне подобри резултати.

Бејли во јануари 2017. година се пресели во Генк од Баер Леверкузен за 20 милиони евра, а во минатата сезона ги оправда очекувањата и одигра фантастична сезона во која постигна 12 гола за германскиот клуб.

Advertisements