Статистиките на Мбапе се чудесни, но тој порача: Промашив премногу шанси

Килиан Мбапе синоќа брилијираше во победата на ПСЖ над Лион (5-0).

Одличниот 19 годишен фудбалер постигна четири гола и изнуди пенал за петтиот гол, а иако синоќа имаше ноќ од соништата, тврди дека морал да постигне повеќе голови.

„Пред да го постигнам четирите гола, промашив многу шанси. Можев да постигнам повеќе голови“, рече тој по натпреварот.

Неговите статистики во професионалната кариера се импресивни, иако има само 19 голови. Без дилеми тој е еден од најдобрите играчи во светот.

Вкупно во кратотрајната кариера Мбапе има одиграно 135 голови, а постигнато 67 голови и 37 асистенции.

Advertisements