ЕвроБаскет: На Финска и беа потребни две продолженија за да ја совлада Полска


Од втора лига, до спасител на Германија - 12 ден ↓↓↓ 

Во најинтересниот меч досега на ЕвроБаскетот, Финска ја совлада репрезентацијата на Полска дури по две продолженија.

 

Финците се радуваа на крајот од мечот, и тоа не само заради победата, туку и заради “испливувањето” на површина на нивната нова ѕвезда Лаури Марканен.

Младиот крилен центар кој летово беше драфтуван во НБА лигата, во тимот на Чикаго Булс, постигна 27 поени и притоа додаде 9 скока со кои придонесе за конечниот резултат од 90-87 за Финска.

Кај Полска најефикасен беше капитенот Вачински, кој постигна 18 поени.

 

Финска сега има позитивен скор од 2 победи и 1 пораз, додека Полска падна на четвртото место во групата А, со скор од 1 победа и 2 порази.