Мерцедес го претстави новиот болид!


Викендов дерби, до дерби - се враќа клубскиот фудбал!↓↓↓Хамилтон беше прашан за првите впечатоци за новиот W08 болид, за Би-Би-Си рече дека е неверојатен.

Екипите своите болиди ги правеа според правилата на Ф1, па оваа година ќе бидат побрзи, со нов драматичен изглед но возачите треба да бидат повеќе подготвени.

„Вчера прв пат видов завршен дел на болид. Ова не беше вистински тест, само извозив неколку кругови да се увериме дека болидот може да оди, но можев да одам побрзо во последните неколку кругови. Чувството е исто како и порано, но овој пат седиш во страшна зверка“ – изјави Хамилтон

Исто и директорот на Мерцедес даде изјава во врска со новиот болид.

„Ова е нова ера на технолошки иновации, можеби нашата екипа најде нешто што ќе направи разлика“