УЕФА ги казнува Динамо Киев и Бешикташ!


Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓Динамо Киев на 6ти декември со 6:0 го победи Бешикташ во Киев, а на стадионот имаше непосакувани настани помеѓу навивачи на двата клуба.

УЕФА соопшти дека клубови се казнети, а навивачите на Бешикташ со тие нереди го оштетија стадионот.

Двата клуба ќе морат да платат по 60.000 евра.

Инаку на натпреварот присуствуваа 14.000 гледачи, а капацитетот е 70.000