Нема напад кој Звезда не може да запре, ниту шут кој Симоновиќ не може да погоди – Армани декласиран

Кошаркарите на Црвена Звезда славеа во 83:70 во натпревар од осмото коло од Евролигата против Армани Милано.

После десет минути игра на семафорот стоеше резултатот, 14:19. Во втората четвртина кошаркарите на Црвена Звезда се разиграа и на полувреме заминаа со пет поени предност, 37:32. Најдобриот напад беше запре во белградската Арена и во третата четвртина гостите постигнаа само четиринаесет коша. Последните десет минути од натпреварот Звезда го дотолчи противникот и славеше со 83:70.

Марко Симоновиќ постигна 23 поени и беше најефикасен во тимот на Црвена Звезда. Нејт Волтер со 14 поени го заврши натпреварот како втор стрелец. Алесандро Џентиле со 14 поени најмногу се истакна во тимот на Армани Милано.