Алеиш Еспаргаро ќе го менува Сузуки со Априлија


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Возачот на Сузуки, Алеиш Еспаргаро во следните две сезони ќе вози за Априлија.

Откако јапонскиот тим потврди дека ги доведе Андреа Јаноне и Алекс Ринс за следната сезона, се шпекулираше дека Еспаргаро ќе се пресели во Априлија.

Доаѓањето на Еспаргаро во Априлија е во склоп на планот на развојот на италијанскиот тим. Целта е Априлија во следниот период да биде уште поконкурентна.

Еспарагаро ќе му се придружи на Сем Ловс кој уште од минатата година потпиша договор со Априлија. Тоа значи дека Штефан Брадл и Алваро Баутиста ќе останат без место и ќе мора да си бараат нов клуб.

26-годишниот Еспаргаро беше шампион во МОТО 3 во 2004-та година, а во кралската класа се пресели во 2009-та година. Најмногу покажа во 2012-та година кога беше најдобар возач на Аспар чии мотори ги правеше Априлија.