Алекс Ринс потпиша за Сузуки


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Водечкиот во МОТО2, Алекс Ринс од следната сезона ќе вози во МОТО ГП за Сузуки.

Тој следната сезона ќе му биде партнер на Андреа Јаноне кој ќе стигне од фабричкиот тим на Дукати.

„Мило ни е што доведовме млад, а докажан возач. Тој има две фантастични сезони зад себе во МОТО2 и се надеваме дека ќе продолжи со работа и напредување во Сузуки“, соопштија од Сузуки.

Тоа сега го остава Зарко без место во тимот и најверојатно него ќе го гледаме во Јамаха Тех3.