Барселона го донесе Пјаниќ вчера, а веќе денес го менуваат тренерот?

Босанскиот фудбалер Миралем Пјаниќ вчера официјално потпиша четиригодишен договор со Барселона.

Пјаниќ ќе остане во Јувентус до крајот на оваа сезона, а потоа ќе се приклучи на каталонскиот клуб и ќе биде достапен за новата сезона. Но, работите на „Камп Ноу“ не беа толку идеални во последно време.

Барселона се бори со Реал Мадрид за титулата шпански шампион, но тие не играат како што беше планирано. Каталонците веќе направија две грешки против Севилја и Селта Виго, а сега кралскиот клуб е далеку од нив.

Тренерот на овој тим, Кике Сетиен, кој ја презеде Барса на почетокот на годината откако беше отпуштен Ернесто Валверде, беше многу критикуван од сите. Но, како што стојат работите, Сетиен нема да остане на „Камп Ноу“ долго.

Мадридски АС синоќа објави дека челниците на Барселона решиле да го отпуштат Сетиен доколку неговиот тим не слави вечерва на дербито против Атлетико Мадрид.

Наводно, во тој случај, Барса ќе ја води Гарсија Пимиенто, која во моментов е тренер на Барселона Б. до крајот на сезоната.