Челси продаде млад Хрват на Удинезе


Време е за ЕП: Супер дерби уште на стартот, тест за домаќинот! ↓↓↓


Задрин Стипе Перица потпиша за Удинезе.

Перица е играч кој ветува со оглед на тоа дека има само 20 години, а веќе ќе има прилика да настапува за Удинезе во Серија А.

Минатата сезона во овој фудбалер ја помина како позајмен фудбалер токму во редовите на италијанскиот клуб, каде што со своите настапи ги задоволи апетите па управата на Удинезе одлучи и целосно да го откупи неговиот догвор.

Овој млад фудбалер кариерата ја започна во Задар, а во Челси пристигна во 2013 година, од каде што беше испраќан на позајмици во НАЦ Бреда и Удинезе.

Треба да се спомене дека Перица игра на позицијата напаѓач и е висок 192 сантиметри.