Дел Боске ја напушта клупата на Шпанија, тројца кандидати за селекторското место


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Актуелниот селектор на Шпанија, Висенте Дел Боске ќе ја напушти клупата на Фуријата после елиминацијата во осмина финалето на ЕП во Франција од селекцијата на Аѕурите.

Тој и пред ЕВРО најави дека ова му е последно натпреварување на кое ќе ја води Шпанија.

Тројца стручнаци останаа во конкуренција за „жешката“ столица на Шпанија, а тоа се Пако Хименез,  Хулен Лопетеги и Жоакин Капарос