Празник на фудбалот во Струмица!


Енрике лажеше? Шпанија го избра Мароко - 17 ден ↓↓↓Фудбалерите на Академија Пандев и Вардар денес ќе го идграат дербито на 17-тото коло во македонското првенство.

И Академија Пандев и Вардар во последно време немаат баш најдобро резултати. Струмичани се пет натпревари без победа во првенството, ремизираа со Работнички, Ренова, Струга и изгубија од Шкупи и Борец. Вардар беше поразен од Струга Трим Лум и одигра нерешено со Шкупи и Силекс на последните три првенствени натпревари.

Големото дерби ќе биде прилика за Академија Пандев да му се приближи на Вардар. Вардар е прв на табелата со пет бода повеќе од домаќините. Академија Пандев пак има три бода во однос на третопласираната шкендија. Во последните два години Академија Пандев не го победила Вардар, а бодови во главно освојувала дома (еднаш на гости).

Вардар во своите редови го има Даниел Аврамовски кој игра во одлична форма, додека Струмичани најмногу очекуваат Марко Рајковиќ постигна четири гола исто колку и Сашко Пандев.