Ел Шарави и официјално фудбалер на Рома


Време е за ЕП: Супер дерби уште на стартот, тест за домаќинот! ↓↓↓


Екипата на Рома го откупи договорот на Стефан Ел Шарави од Милан.

Овој фудбалер во јануари го продолжи договорот со “Волчицата” со опција за откуп, а Рома имаше рок до вечерва да ја плати клазулата и да го откупи.

Тоа римскиот клуб и го направи. Одлучија да го откупат Ел Шарави и така да го задржат во своите редови.

Популарниот “Фараон” во изминатата сезона одигра 16 натпревари за тимот од “Олимпико” и постигна осум погодоци.