Гетлин со најдобро време во сезоната го предизвика Болт (ВИДЕО)


Чекаме казна за Даку! (ја дочекавме) ↓↓↓


Американскиот спринтер, Џастин Гетлин, го постави најдоброто време во сезоната на 100 метри.

Тој победи на американските квалификации за Рио со време 9.80 секунди и го постави најдобриот резултат во сезоната во најпопуларната атлетска дисциплина.
Гатлин ја победи големата надеж на американскиот спорт Трајвон Бромел, додека билет за Олимписките игри обезбеди и Марвин Брејси.

Најверојатно во Рио ќе гледаме уште една голема борба помеѓу Гатлин и Болт, а сешто може да се случи со оглед на тоа дека Јамајканецот има големи проблеми со повредата.

Од друга страна пак Гатлин поминува низ најдобрите денови во кариерата.