Голем пресврт на Лидс за првото место на табелата

Вечерва, во 29-то коло од Чемпионшип на Еланд Роуд, силите се одмерија Лидс и Милвол. Гледавме крајно интересен натпревар и Лидс славеше со 3:2 на крајот – по големиот пресврт.

Натпреварот не започна добро за Лидс, бидејќи Хачинсон во 4. минута го доведе во 4-та минута Милвол во предност, па Валас од белата точка да погоди во 23-та на 0-2.

Со предноста од 0:2 на Лавовите се замина на пауза, но во продолжението Лидс дојде до пресврт.

Патрик Бамфорд погоди за 1-2 во 48-та, па Ернандез во 62-та за да го донесе изнедначувањето. Не се чекаше премногу долго за третиот гол на Лидс. Во 66. минута Бамфорд повторно погоди и го доведе својот тим во водство.

Се покажа дека е во 66. минута се постави конечниот резултат, бидејќи Лидс славеше со победа од 3-2.

Тоа беше победата што го донесе првото место на Лидс (55 поени) на табелата во Чемпионшип, бидејќи ВБА (долу 53 бода) вечерва беше поразена со 1-2 од Кардиф.

Пресврт беше забележан и во Виган каде Виган го совлада Шефилд Вендсдеј со 2-1.

Гостите поведоа преку Марфи во 32. минута, но во второто полувреме Виган дојде до победа благодарение на головите на Мур и Лоу.

Интересно е, особено во второто полувреме, тоа беше и на Кенилворт Роуд каде домашниот Лутон со 3-2 го совлада Дерби Каунти.

Дерби поведе со голот на Руни во 63. минута, но домашната екипа изедначи четири минути подоцна преку Рудок.

Во 74-та минута Лутон дојде до пресврт бидејќи погоди Даниелс за 2:1, но 11 минути подоцна гостите постигнаа 2:2. Стрелец беше Мартин.

Сепак, во 86. минута, Богл несмасно интервенираше и постигна автогол за победа на Лутон од 3:2. Исто така, вреди да се напомене дека Дерби остана со играч помалку од 88 минути поради црвениот картон на Лоу.