Хамилтон ја сомели конкуренцијата во Австрија


Време е за ЕП: Супер дерби уште на стартот, тест за домаќинот! ↓↓↓


Британскиот возач во Мерцедес, Луис Хамилтон ја освои пол позицијата на денешните квалификации за ГН на Австрија.

Хамилтон најдобриот круг го извозе со време 1.07.922, а зад себе го остави клупскиот колега Нико Розберг.

Изненадување е што третото место му припадна на Хулкенберг, четврт беше Фетел, а пети Батон.

Утрешната трка почнува од 14:00 часот.