И Евролигата ќе се игра во „меур“?!


Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓Наскоро ќе започне нова сезона во Евролигата, последната беше прекината пред крајот на регуларниот дел, на крајот беше донесена одлука да не заврши на паркетот и минатогодишните учесници да се натпреваруваат за титулата најдобар во Европа во претстојната сезона.

Пандемијата на коронавирусот сè уште е проблем, тимовите ќе мора редовно да тестираат играчи, а проблемот е јасно дека секоја земја има свои правила во борбата против вирусот.

Сепак, засега сè се одвива според планот, сезоната започнува во четврток со натпревар во Истанбул помеѓу Ефес и Зенит (19:30 часот).

Подготвени се за најлошото во Евролигата, свесни се дека најверојатно ќе има откажувања на натпревари, но доколку има премногу проблеми во организацијата, постои можност сезоната да заврши во „меур“.

“Мислам дека оваа сезона сите ќе видиме некои работи што не ги правевме во претходните сезони. Ако ситуацијата стане апсолутно критична, подготвени сме да ја завршиме сезоната во “меур”.

Бевме подготвени за такво сценарио минатата пролет, во мај, но главната причина зошто тоа не се случи беше неможноста на тимовите да се движат меѓу земјите поради проблеми со воздушниот сообраќај. Подготвени сме за најлошото, иако се надеваме на најдоброто “, рече Бартомеу.

Значи, подготвен е планот на Евролигата за играње натпревари на затворен турнир, како што направи НБА-лигата во „Дизни Ворлд“ во Орландо.

Некои од локациите може да бидат Каунас и Валенсија, во тие сали се одржуваа подготвителни турнири под покровителство на Евролигата, и се чини дека тие беа проверка и подготовка за сценариото за играње во „меурот“.

Се надеваме дека тоа нема да се случи и дека сè ќе оди во најдобар ред, така штом ќе ја видиме публиката во салите низ Европа, засега ќе има навивачи во само четири земји, Русија, Литванија, Италија и Франција.

ЦСКА, Химки и Зенит ќе можат да играат пред полуполни сали, како и Жалгирис, додека во Италија е правило дека може да се седи на секое четврто место. Во Франција е дозволено присуство на 1000 навивачи.