Незаборавен натпревар: Ден кога Џеко и Агуеро ја напишаа историјата на Манчестер Сити!

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓

На денешен ден во 2012. година, славниот натпревар се одигра на стадионот „Етихад“ помеѓу Манчестер Сити и Квинс Парк Ренџерс.

До последното коло, борбата за титулата ја водеа големите ривали од Манчестер Сити и Јунајтед. Во последниот натпревар од сезоната влегоа со исти бодови и двата тима го чекаа киксот на ривалот во последното коло.

Манчестер јунајтед го совлада Сандерленд со 0:1 и го чекаше резултатот на Етихад каде КПР влезе со предност во судиското продолжение од 1-2.

Сити имаше пет минути надеж во продолжението за да се обиде да направи чудо. И на крајот успеа. Додека фудбалерите на Манчестер Јунајтед нервозно слушаа што се случуваше на Етихад на стадионот на Светлината, Граѓаните направија чудо.

Роберто Манчини ги фрли сите картони во нападот. Нападнаа Агуеро, Џеко, Балотели, Тевез. Фудбалерите на КПР не знаеја ниту што се се случува пред нивниот гол, а потоа следуваа пет минути историја.

Во 92-та минута, Един Цеко го изедначи резултатот на 2:2. Корнерот на Силва го претвори во гол, а потоа започнаа уште пожестоки напади кон голот на противникот. Две минути подоцна, Серхио Агуеро постигна историски гол за 3:2 за Граѓаните, кои ја освоија англиската титула по 44 години.

Се разбира, имаше голема прослава на Етихад додека од другата страна во Сандерленд фудбалерите на Јунајтед беа во неверување на она што штотуку се случи во нивниот град.