Падна договор, Јувентус го продаде играчот од средината на Наполи!


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Имаше понуди и од Премиер лигата, но играчот сакаше да остане во Серија А, а на крајот се дојде до договор кој ќе биде официјлизиран на почетокот на наредната недела.

Јувентус го продаде Роберто Переира на Наполи. Аргентинецот кој после првата сезона беше откупен од Удинезе во изминатата сезона не играше многу, бидејќи имаше проблеми со повредата.

Сепак, овој универзалец може да игра на неколку позиции во офанзивата, тој имаше понуди од Зенит и Вотфорд но избра да остане во Италија. Англискиот премиерлигаш кој има италијански сопственци на Јувентус му нудеше 13 милиони евр, но “Старата дама” сакаше повеќе.

Ниту самиот Переира не сакаше во Вотофорд, а со задоволство на прифати понудата од Наполи.

Останаа само деталите, Јувентус прво бараше 18 милиони евра, но потоа се согласи на намалување, па Аргентинецот за сума помеѓу 15 и 16 милиони и бонуси, ќе премине во Наполи кој чека одоговор и од Кандрева.