Заминување на уште еден херој од Ливерпул: Во Фенербахче за 4.5 милиони фунти


Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓


После одличниот период и големиот број на одиграни натпревари, дојде време за Ливерпул и еден од најголемите херои во екипата да се разделат.

Фантастичниот дефанзивец на Ливерпул и репрезентативец на Словачка Мартин Шкртел веќе нема да биде член на екипата од Енфилд, поради тоа што е договорен трансфер во турскиот видешампион.

Имено, Фенербахче веќе го договори трансферот на Словакот за 4.5 милиони фунти, а Шкртел ќе потпише договор со Турците штом Словакот ќе ги заврши своите настапи на Европското првенство.

Шкртел во Ливерпул е веќе осум години, поради тоа што од Зенит премина на Енфилд во 2008 година. Кариерата ја започна во словачки Тренчин.