Трипл-дабл на Никола Јокиќ во победата на Денвер

Вака се слави гол во 120-та минута!!! ↓↓↓

Денвер Нагетс ја забележа својата прва победа од продолжението во НБА-лигата. Уште еден добар натпревар се гледаше во Орландо, а Денвер го поразија Оклахома 121:113 по продолжението.

Интересни и неизвесни дуели можеше да се следат во поголемиот дел од натпреварот, па дури и кога се чинеше дека еден тим го „кршеше“ натпреварот, тоа не се случи.

Така, Денвер стигнаа до +10 кон средината на второто полувреме и ја задржаа оваа предност некое време, но Тандерс се вратија пред да заминат на голема пауза и дури го презедоа водството.

Првото полувреме заврши со резултат 51:50 во корист на Оклахома, кој настапија солидно во продолжението.

Оклахома имаа предност во самиот финиш на натпреварот, но Денвер успеаја да го надополнат заостатокот со одлична серија и во последните секунди, по слободните удари на Морис, влегоа со минимална предност. Сепак, Крис Пол изедначи од линијата за слободни фрлања на 109:109 и ја одведе играта во продолженија.

Во продолжението, Денвер имаа многу повеќе енергија и фокус, па успеаја да го решат мечот во своја корист, со помош на Никола Јокиќ.

На крајот српскиот центар постигна трипл-дабл со 30 поени, 12 скока и 10 асистенции. Најефикасен во победничкиот тим беше Мајкл Портер Џуниор. со 37 поени (и 12 скокови).

Најефикасен кај Оклахома беше Гилеуз-Александар со 24 поени, додека Крис Пол постигна поен помалку.