Винициус Јуниор собори рекорд на Лионел Меси

Лига Нации: Се освен прво место ќе биде катастрофа за Македонија! ↓↓↓

Фудбалерите на Реал Мадрид ја совладаа Барселона со 2:0 на домашен терен синоќа во 26. коло од Ла Лига.

Кралскиот клуб го реши прашањето на победникот со головите на Винисиус Јуниор и Маријано Дијаз во второто полувреме, со што се врати на првото место во првенството во Шпанија.

Веројатно решавачкиот момент на натпреварот се случи во 71. минута кога Винициус Јуниор со помош на Џерард Пике ја затресе мрежата на Барселона со 1-0.

Бразилецот го сруши рекордот на Лионел Меси и стана најмладиот играч во 21 век што постигна гол во Ел Класико. Овој 19-годишен фудбалер не играше добро синоќа, но сето тоа беше заборавено откако постигна гол.

Меси го чуваше овој рекорд од март 2007 година кога постигна хет-трик во Ел Класико, но сега Винисиус го презеде овој рекорд затоа што е 26 дена помлад од Меси кога го стекна овој рекорд.