Вајда повторно ќе му биде тренер на Ѓоковиќ


Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓Новак Ѓоковиќ одлучи за главен тренер да го постави Маријан Вајда.

Словечкиот тренер го водеше тимот на Ѓоковиќ од 2006 до 2013 година, а по доаѓањето на Борис Бекер тој работеше од време на време со Ѓоковиќ.

Последните денови во јавноста се споменуваа неколку имиња, но Новак две и пол недели пред почетокот на новата сезона донесе конечна одлука и му даде доверба на човекот со кој освои 6 Грен Слема.

Покрај Вајда, во стручниот штаб ќе бидат Амановиќ, Фил-Гритш и Имаз.

Новак ќе игра на Австралијан Опен, кој се игра од 16-ти до 29-ти јануари.