Гнабри започна разговори со нов клуб?

epa05935640 Bremen's Serge Gnabry prior the German Bundesliga soccer match between Werder Bremen and Hertha BSC Berlin in Bremen, Germany, 29 April 2017. EPA/DAVID HECKER (EMBARGO CONDITIONS - ATTENTION: Due to the accreditation guidlines, the DFL only permits the publication and utilisation of up to 15 pictures per match on the internet and in online media during the match.)

Германските медиуми јавуваат дека Вердер на крајот на сезоната би можел да остане без Гнабри.

Овој 21-годишен играч за врска со настапите за Вердер привлече голем интерес и скоро сигурно ќе замине од тимот, а како наредна негова дестинација се споменува Хофенхајм.

Поранешниот играч на Арсенал наводно со Хофенхајм започнал преговори, а до завршување на договорот би требало да стигне до крајот на сезоната.

„Би било тажно кога Гнабри би не напуштил. Се надевам дека ќе остане уште една сезона кај нас.“

Освен Хофенхајм, за донесување на Гнабри интерес покажаа уште и Лајпциг, Дортмунд, Баерн..