ЖРК Металург доби тежок предизвик во ЕХФ Купот

ЖРК Металург го дозна својот противник во првото квалификациско коло во ЕХФ Купот.

Металург ќе има тешка задача против францускиот тим Иси Париз, кој има големо искуство во европските натпреварувања, а има и моќна екипа.

Првиот натпревар се игра на осми/деветти септември, а реваншот една недела подоцна.

Доколку, Металург победи и го помине тимот од Париз, во следното коло ќе се соочи со уште еден противник од Франција, а тоа е екипата на Нант.