Завршен првиот ден во Рели Дакар: Себастијан Лоеб на 6-та позиција


Финале: Кој до титула? Шпанија по четврти или Англија по прв пат!? ↓↓↓


Учесниците во 12 етапи ќе поминат повеќе од 9.000 км низ Парагвај, Аргентина и Боливија.

Првиот ден по 454 км од престолнината на Парагвај, Асунсион до Ресистенција во Аргентина најбрз мотоциклист беше Ксавиер, но доби казна поради брзината, па победата му припадна на Хуан Педреро Гарсија.

Кај автомобилистите најдобар беше Насер од Бахреин пред Понс, Рома и Карлос Саинц додека 6-ти беше Себастијан Лоеб.

Втората етапа се вози во вторник од Ресистенција до Сан Мигел во должина од 903 км за автомобили, мотори и УТВ, а 812 ќе преминат камионите.