Крис Бош го напушта Мајами


Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓Мајами Хит го отпушти Крис Бош поради проблеми со белите дробови бидејќи поради тоа нема да може да игра долго време, од Мајами потврдија дека неговиот дрес со број 1 веќе никој никогаш нема да го носи.

„Крис го промени животот и кариерата одкако дојде во Мајами. Исто така ги промени и нашите животи во позитивна смисла. Секогаш ќе му бидеме благодарни што не однесе до 4 НБА финалиња. Без дилема тој е еден од најдобрите играчи во историјата на клубот. Неговиот број 1 повеќе нема никој да го носи“- Изјави председателот на Мајами Пет Рајли.

Бош за 6 години во Мајами одигра 384 натпревари со просек од 18 поени и 7,3 скока.