Англичаните одлучија – Tој ќе биде нов селектор


Време е за ЕП: Супер дерби уште на стартот, тест за домаќинот! ↓↓↓


Рој Хоџсон неславно ја заврши својата авантура, а сега му беше пронајдена и замена.

Од како Хоџсон заврши со Гордион Албион, голем број од тренерите се поврзуваат со преземање на неговата работа.

Се споменуваат Алан Пардју, Еди Хоув, па се шпекулираше дека и Лоран Блан би можел да седне на клупата на репрезентацијата на Англија.

Сепак, сега се е готово, а селектор ќе биде Герет Саутгејт.

Саутгејт ќе ја предводи репрезентацијата на Англија следната година, а потоа на чело на Гордион Албион ќе биде Арсен Венгер.

Фудбалскиот сојуз на Англија одлучи да го почека францускиот тренер уште 12 месеци бидејќи на крајот на претстојната сезона му истекува договорот со Арсенал.