Арапите со 18 милијарди евра сакаат да ја купат Ф1!?


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Светските медиуми пишуваат дека богатите Арапи продолжуваат да го „освојуваат“ светот на спортот, па сега на мета им е Формула 1.

Шеиците од Саудиска Арабија му понудиле 18,25 милијарди евра на Чејс Кари од „Либерти Медија“, кој ја презема од Берни Еклстон за четири милијарди евра.

Ова е само уште еден потег на шеиците, кои претходно го купија Њукасл од кој планираат да направат гигант кој ќе доминира во Европа.