Арсенал доведува Јагуар од Хирошима


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Такума Асано го привлече вниманието на Арсен Венгер.

Младата ѕвезда на јапонскиот фудбал, Такума Асано е на добар пат да се пресели во Лондон.

Талентираниот 21-годишен напаѓач на Хирошима беше избран за најдобар млад фудбалер во Јапонија во 2015-та година, а дебитираше за репрезентацијата на Јапонија за која постигна погодок на 4 натпревари. Асано беше на чекор од трансфер во Аугсбург, но сега се појави можност за преселба во Англија.

Момчето кое во татковината е познат под прекарот Јагуар има постигнато 2 погодоци на 10 натпревари, а главни карактеристики му се дриблингот и брзината. Уште пред крајот на минатата сезона беше јасно дека на топчиите му треба напаѓач бидејќи Жиру беше жестокот критикуван од навивачите.