Барселона доцна синоќа доби засилувања

Барселоне заврши одличен трансфер.

Нов фудбалер на каталонскиот гигант е американскиот дефанзивец Сергино Дест (19), кој доцна синоќа слета во Барселона пред да потпише договор со овој тим.

Дест долго време се поврзуваше со Баерн и Барселона. На крајот ги избра Каталонците, кои во своите редови внесоа еден од најдобрите млади дефанзивци во светот.

19-годишникот ја помина целата своја кариера во Ајакс. Дебитираше за првиот тим во 2019 година и од тогаш е незаменлив на десната бековска позиција.

Иако е роден во Холандија, тој реши да игра за репрезентацијата на САД, земјата од која потекнува неговиот татко и тој е еден од голем број на одлични млади играчи во оваа репрезентација.

Барселона секако доби многу со ова момче кое денес најверојатно ќе биде официјално претставено како нов член на клубот.