Чеферин разговарал со газдата на ПСЖ за иднината на фудбалот


Енрике лажеше? Шпанија го избра Мароко - 17 ден ↓↓↓Претседателот на Европската фудбалска унија (УЕФА), Александер Чеферин го пречека шеикот Насер Ал-Келаифи во Словенија со кој зборувал за иднината на фудбалот.

Првиот човек на УЕФА и газдата на ПСЖ беа главни на манифестацијата одржана во Љубљана на стадионот на Олимпија, а една од главните теми беше иднината на Лигата на шампиони (ЛШ).

ЛШ од 2024 година ќе доживее најголема трансформација во историјата, па ќе има 36 клубови, а секој од нив ќе одигра 10 натпревари во групната фаза пред да се соочат во плејофот.

Чеферин кажа дека реформите во најквалитетното европско натпреварување се долго подготвувани, но не било едноставно да се реализира идејата поради тоа што често не се сложуваат УЕФА, клубовите и националните федерации, но сепак на крајот беа прифатени промените.

„Не ви требаат пари за да може да играте. И најслабиот тим може да го победи најдобриот“, кажа Чеферин.