Челси го продаде Матсен, па си купи фудбалер од Астон вила


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Англискиот гигант Челси продолжи со трансферите во летниот проден рок, па така најпрво го продаде Иан Матсен во Астон вила, а потоа си купи друг играч од клубот од Бирмингем.

Матсен потпиша за Астон вила за сума од 35 милиони фунти, а потоа Челси го ангажира талентираниот Омари Келиман за 19 милиони фунти.

Келиман потпиша договор со „сините“ до јуни 2030 година со опција да го продолжи договорот на уште една година и веднаш ќе му се стави на располагање на тренерот Мареска.