Далас од -17 до пласман во финалето на Западот (Видео)


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Далас маверикс триумфира со 117-116 против Оклахома и со 4-2 обезбеди пласман во финалето на Западот каде што ќе игра против победникот од мечот меѓу Денвер и Минесота.

Оклахома имаше +17 во третата четвртина, но Далас победи со голем пресврт. Лука Дончиќ повторно беше одличен и постигна 29 поени, 10 скокови и 10 асистенции.

За Дончиќ и другарите ова беше голема победа, а наскоро ќе го дознаат противникот во финалето на Западната конференција.