Дали ја видовте статистиката на Бејл минатата ноќ? Не, затоа што немаше што да се види!

Фудбалерот на Реал Мадрид и прва ѕвезда на Велс во очајно издание против Финска.

Бејл одигра 45 минути во победата на Велс над Финска (1:0), и зошто не ги одигра другите 45 треба да се запраша. Очигледно е дека главата на напаѓачот на Реал Мадрид е далеку од теренот и дека е далеку од тој некогаш опасен офанзивен играч.

Тој не одигра скоро ништо против Финска. Без голови, асистенции, без клучни додавања, продори, долги топки, без удари кон противничкиот гол, со само девет додавања за 45 минути и 10 загубени топки.

Од февруари, Бејл одигра четири натпревари, вкупно 160 минути, но немаше ниту еден удар во рамките на голот или клучно додавање за неговите соиграчи. И тогаш тој сè уште знае да се смее …