Дурант со ултиматум до газдата на Бруклин – или јас или тренерот!

Најдобриот кшаркар на Бруклин нетс, Кевин Дурант поставил ултиматум до раководството на екипата затоа што не е задоволен од главниот тренер.

Дурант наводно имал состанок со газдата на екипата и му соопштил дека ќе остане во тимот само ако главниот тренер Стив Неш и генералниот менаџер Шон Маркс добијат откази.

Ако управата не ги исполни неговите желби, тогаш Дурант ќе го напушти тимот, а фаворити за неговиот потпис се Бостон, Торонто и Мајами.

На Дурант ова ќе му биде 15. сезона во НБА-лигата, а во просек постигнува по 29,9 поени, 7,4 скокови и 6,4 асистенции.