Емре Чан ја избра Борусија, договорена е цената за трансфер

Излезе дека Емре Кан направил голема грешка кога реши да го напушти Ливерпул и да замине во Јувентус.

26-годишниот играч од средниот ред имаше силна желба да игра за Старата дама, но беше маргинализиран скоро од неговото доаѓање на стадионот „Алијанц“ во летото 2018. година.

Поради ова, со месеци се шпекулира за неговиот трансфер, а самиот Чан зборуваше отворено за своето незадоволство во Јувентус.

Оваа зима се шпекулира дека Емре Чан ќе ја продолжи кариерата во Борусија Дортмунд, а сега бројни италијански медиуми изјавија дека трансферот е чекор подалеку од реализација.

Покрај Борусија Дортмунд, Емре Чан имаше понуди од Евертон и Баерн, но тој на крајот ги избра Милионерите. Наводно, бидејќи верува дека нема да има проблем во Борусија за да се избори за позиција во првата постава.

Според Скај Спортс, Калчо Меркато и многу други, Борусија во последните денови ја зголеми својата првична понуда од 18 милиони евра на 22, но тоа не е доволно.

Сепак, два клуба конечно постигнаа договор за висината на оштетата, бројка од 25 милиони евра, вклучително и бонусите.

Сепак, можно е Чан да оди на прво на позајмица со обврска или опција да се откупи договорот од Борусија.

За Чан, исто така, се верува дека има силна желба да се пресели во Борусија, па затоа е подготвен да прифати уште пониски понуди.

Емре Чан одигра вкупно 45 натпревари за Јувентус, постигнувајќи 4 гола и забележа една асистенција.