Голем удар за Емери: Еден месец без еден од клучните напаѓачи

Александре Лаказет нема да игра за тимот на Арсенал во слендиот месец по повредата која ја заработил на левиот глужд.

Францускиот напаѓач кој постигна два погодоци на три натпревари за „топчиите“ оваа сезона ќе отсуствува до почетокот на октомври.

Лаказет ќе ги скокне натпреварите со Вотфорд во Премиер лигата, Ајнтрахт Франкфурт во Лига Еворпа како и средбите со Астон Вила и Манчестер Јунајтед.