Гвардиола ќе потроши 250 милиони евра за да си ја врати титулата во Премиерлигата

Пеп Гвардиола на лето ќе има задача да засили три позиции во тимот, а за тоа ќе добие буџет од дури 250 милиони евра.

Британски „Телеграф“ објави дека приоритети се замена за Серхио Агуеро и Фернандињо, како и нов лев бек затоа што Бенџамин Менди не ги исполнува барањата.

Гвардиола има три желби за нападот, а тоа се Ромелу Лукаку, Ерлинг Халанд и Дарвин Нуњез. Лукаку блесна во тимот на Интер, додека Халанд е голема желба на многу екипи, како што се Реал Мадрид, Барселона, Јувентус и Манчестер јунајтед. Додека третиот на список е Нуњез, кој го следи и Барселона.

Гвардиола се подготвува за преоден рок од соништата и со 250 милиони евра би требало да си ја врати титулата во Манчестер.