Ибака трејдуван во Орландо, Оладипо оди во Оклахома


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Серж Ибака ќе ја продолжи кариерата во Орландо после тоа што овој клуб договори трејд со Оклахома.

Во спротивен правец ќе заминат Виктор Оладипо, Ерсан Иљасова и Домантас Сабонис.

„Ибака е фантастичен кошаркар кој ќе донесе цврстина во нашиот рекет. Има големо искуство и мислам дека направивме вистински потег. Виктор многу даде за нашиот клуб, така да и него и на Ерсан му посакуваме се најдобро во иднина“, изјави Хениган, генералниот менаџер на Меџик.

Ибака минатата сезона имаше учинок 12.6 поени и 6.8 скока, а Оладипо 16 поени и 3.9 асистенции.