Ибрахимовиќ: Ако ова е Милан, нема да останам

Шведскиот напаѓач Златан Ибрахимовиќ уште еднаш искажа дека го напушта Милан.

Ибрахимовиќ наводно е против извршниот директор на Милан, Иван Газидис, а сега е објавено дел од неговото интервју за „Спортвејк“, кое излегува во сабота.

„Ибра игра за да освои нешто или ќе остане дома“, одговори тој на прашањето за својата иднина.

“Ми рекоа дека одењето во Америка е премногу лесно, затоа се вратив во Милано. Тука сум чисто од страст, затоа што во основа играм бесплатно … Тогаш таа ситуација КОВИД запре сè и помислив, можеби тој се обидува да ми каже мене дека треба да се пензионирам, но за среќа се вративме на теренот и повредата ми помина. По два дена успеав да се приклучам во тимот иако ми велеа „полека“. Ибра е таков “, вели 39-годишниот.

„Ибра е роден да игра фудбал и сè уште е најдобар во играњето фудбал. Е видиме како ќе се чувствувам за два месеци. Ќе видиме и што се случува со клубот. Ако е таква ситуацијата, да бидам искрен, малку е веројатно дека нема да ме видите во Милан следната сезона. Ибра не е играч на Лига Европа, а Милан не е клуб што му припаѓа на тоа натпреварување “, додаде тој.

Тренерот Стефано Пиоли постигнува добри резултати, но сè уште е поизвесно дека ќе го наследи Ралф Рангник.

„Кој е Рангник? Јас дури и не знам кој е тој“, рече Ибрахимовиќ во свој стил.