Јокиќ откри кој му помогнал да стане врвен кошаркар: Кога ќе пораснам сакам да бидам како него!


Дерби до Дерби! Комплетен фудбалски викенд ↓↓↓


Никола Јокиќ и синоќа беше најдобар кошаркар на теренот за Денвер нагетс, па му помогна на својот тим да слави против Голден Стејт вориорс.

Тоа а Јокиќ беше емотивен меч затоа што имаше средба со Дејан Милојевиќ, поранешниот тренер на Мега и човек кој влијаел многу на неговата кариера.

За средбата со поранешниот кошаркар зборуваше и на прес-конференцијата за новинари, каде што беше одлично расположен.

„Деки се обиде да ме опијани“, се пошегува Јокиќ на сметка на неговиот поранешен тренер.

Јокиќ потоа зборуваше за човекот кој имаше голема улога во неговото развивање како кошаркар, но влијаел и надвор од теренот.

„Јас со него се познавам долго време. Не вреди да повторувам, но тој е совршен и позитивен човек. Кога ќе пораснам сакам да бидам како Деки“, вели Јокиќ.