Кари ја доби наградата „Карим Абдул Џабар“


Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓

Најголемата ѕвезда на Голден Стејт вориорс, Стеф Кари ја доби наградата „Карим Абдул Џабар“, која се доделува на играчите за нивната посветеност на социјалната правда.

Кари беше избран од пет номинирани кошаркари, меѓу кои беа Крис Пол, Џерен Џексон, Тре Џонс и Грант Вилијамс.

Претходно оваа награда ја освојуваа и Кармело Ентони и Реџи Булок.