Ќе биде лудница во првото коло од германскиот куп!


Роналдо и со 39 години ја предводи Португалија! ↓↓↓


Извлечени се паровите, еден посебно паѓа во очи…
Поради правилата во првото коло нема да има ниту една бундеслигашката пресметка, но има друга интересна средба.

Ред Бул Лајпцинг за ривал го доби Динамо Дресден.

Овој дуел не може баш да се нарече дерби, бидејќи Динамо во текот на своето постоење на истачна Германија во Сксонија се бореше најголем ривал Локомотив Лајпцинг, која после соединувањето на Германија падна во понизок ранг.

Ред Бул е прв клуб во Лајпцинг и наредната сезона ќе дебитира во Бундеслигата, но веќе на почетокот на сезоната ги очекува гостување во Дрезден во првото коло од германскиот куп.

Динамо Дрезден во сезоната која е зад нас обезбеди промоција во втората германска лига. Амбициите веднаш да избори влез во Бундеслигата, а натпреварот против Ред Бул кој е закажан за 20 август би можел да биде добар тест.

Титулата во купот ја брани минхески Баерн кој во првото коло ќе гостува во Јена, уште еден гигант од источна германија