Клиперси ги растурија Нагетс, Репторс се вратија во игра

Во првиот натпревар од плејофот во плејофот на Западот, Лос Анџелес Клиперс го победи Денвер Нагетс со 120:97.

Нагетс добро го отвори натпреварот и првата четвртина заврши со резултат 31:31, но веќе во втората четвртина проблеми за Денвер. Клиперси на полувреме остварија предност од 18 поени – 69:51.

До крајот на третиот период, предноста на Клиперс се зголеми, и сè беше решено до влегувањето во последните 12 минути од натпреварот. На крајот, тимот од Лос Анџелес ја заврши работата и поведе во серијата со 1:0.

Кавај Леонард постигна 29 поени за помалку од 32 минути игра, додека Пол Џорџ имаше учинок од 19 поени, седум скока, а Маркус Морис постигна 18 поени. Најдобар кај навистина лошата екипа Нагетс беше Никола Јокиќ со 15 поени, додека Милсап постигна 13.

На истокот се играше дербито меѓу Бостон и Торонто во четвртфиналната серија. Рапторси славеа со 104:103 и со тоа намалија на 2:1.

Кајл Лаури постигна 31 поен со шест скока и осум асистенции кај Репторс, додека ВанФлит имаше 25 поени. Кемба Вокер постигна 29 поени за Селтикси.