Ливерпул без Мохамед Салах добар дел од следната сезона?

Мохамед Салах исто така беше клучен играч на Ливерпул минатата сезона, кој е на работ да ја освои титулата.

Црвените би биле новите шампиони на Англија денес, ако не се случеше пандемијата на коронавирус, како и во претходните натпревари, се претпоставува, тие би ја обезбедиле математичката титула што ја заслужија, со оглед на тоа што се покажа оваа сезона.

Пандемијата на коронавирусот ја прекина Премиерлигата до понатамошно известување, и дискутабилно е дали и кога ќе продолжи, но во секој случај – ништо освен титулата на „црвените“ не би било ниту фер, ниту реално и можно. Но, додека го чекаме сценариото и Англиската фудбалска федерација (ФА) да донесат одлука, на „Енфилд“ веќе можат да размислат за следната сезона.

Сепак, нема да биде добро за Ливерпул и Јурген Клоп ако се претпостави дека ќе мора да работи неколку месеци без својата прва ѕвезда. Според некои проценки, Салах би можел да пропушти четири месеци од сезоната во најлошото сценарио.

Нема причина за повреда или суспензија, но одложувањето на големите турнири може да предизвика Египќанецот да биде надвор од Ливерпул во поголемиот дел од сезоната.

Поради споменатата пандемија, Олимписките игри, кои беа планирани ова лето, се одложени, а се претпоставува дека тие би можеле да се играат во пролетта 2021. година, а Египет сака капетанот Салах да биде дел од настанот.

Покрај тоа, Африканскиот куп на нации во Камерун е на програмата во јануари и февруари, а освен Салах, Ливерпул би можел во тој период да ги загуби Наби Кеита, Жоел Матип и Садио Мане.

Ако Салах настапи на двата турнира, тоа ќе значи дека ќе пропушти четири месеци клупска сезона. Клоп порано се осврна на одлуката да се игра Африканскиот куп на нации во зима: „Африканскиот куп на нации што се враќа во јануари е катастрофа за нас. Ние, се разбира, нема да ги продаваме Мане, Салах или Наби, но мора да донесеме одлуки и да донесеме нови играчи да се заменат со нив во овој период. Клубот треба да размисли за овие работи, а тоа сигурно не им помага ниту на играчите “.