Македонија од третиот шешир ќе ги чека противниците за Светското кадетско првенство

Денеска беа одредени шеширите пред ждрепката за Светското кадетско првенство кое од 6 до 18 август ќе се одржи во Македонија.

За ждрепката која на програмата е закажана за 29 мај во Базел издвоени се шест шешири, а Македонија својот противник ќе го чека од третиот шешир.

На турнирот ќе учествуваат 24 репрезентации кои ќе бидат сместени во четири групи. Најдобрите четири од секоја група ќе се пласираат во осминафиналето.

1 Шешир: Шведска, Исланд, Данска, Хрватска

2 Шешир:  Шпанија, Германија, Франција, Бахреин

3 Шешир: МАКЕДОНИЈА, Србија, Словенија, Унгарија

4 Шешир: Египет, Јапонија, Норвешка, Туни

5 Шешир: Бразил, Аргентина, Чиле, Тајпеи

6 Шешир: Нигерија, Саудиска Арабија, Португалија, Канада